Korzyści

Polski rynek leasingu w ostatnich kilku latach rozwijał się niezwykle dynamicznie, notując w poszczególnych latach kolejne rekordy wartości nowo oddanych w leasing aktywów. Wg danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL)  średnioroczny wzrost inwestycji sfinansowanych przez polskie firmy leasingowe w latach 2012-2016 wyniósł 16,8%. Wartość inwestycji sfinansowanych przez branżę leasingową w 2016 r. w wysokości 58,1 mld PLN prawie podwoiła się w porównaniu do roku 2012.

Zmniejsza się również różnica pomiędzy wartością aktywnego portfela umów leasingu a należnościami banków z tytułu kredytu inwestycyjnego. Na koniec 2016 r. wynosiła ona tylko 9,4 mld PLN. Mając na uwadze fakt, że kredytem inwestycyjnym w dużej mierze finansowane są nieruchomości, a tymczasem leasing to przede wszystkim domena finansowania ruchomości, znaczenie powyższego trendu wzrasta.

Co jest istotne, dynamika wzrostu wartości aktywnego portfela aktywów oddanych w leasing w ostatnich 12 miesiącach wg ZPL wyniosła 19,7%, natomiast wg NBP dynamika wzrostu salda należności z tytułu kredytu inwestycyjnego wyniosła 12,9%. Od paru lat leasing rośnie znacznie szybciej, niż kredyt inwestycyjny.

Taka sytuacja wynika z korzyści, które oferuje leasing:

 • Korzyści podatkowe
  Opłata wstępna i raty leasingowe mogą stanowić w całości koszt uzyskania przychodu – korzyści podatkowe niedostępne w przypadku finansowania zakupu środka trwałego poprzez finansowanie kredytowe w efekcie przyśpieszenia amortyzacji podatkowej inwestycji.
 • Brak finansowania VAT
  BPS Leasing przejmuje na siebie finansowanie podatku VAT od zakupu przedmiotu. Podstawą kalkulacji rat leasingowych jest wartość netto przedmiotu leasingu.
 • Mniej formalności
  Szybki i wygodny proces podpisywania umowy i przekazania przedmiotu leasingu. BPS Leasing wyręcza Klienta w kontaktach z urzędem komunikacji, dostawcą oraz firmą ubezpieczeniową.
 • Elastyczne struktury opłat
  Możliwość dopasowania opłat leasingowych do założeń projektu inwestycyjnego poprzez ukształtowanie wysokości płatności rat leasingowych, opłaty wstępnej oraz wartości końcowej.
 • Brak obciążenia bilansu
  Dla firm z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw typowa dla rynku transakcja leasingowa nie obciąża bilansu firmy, tzn. korzystający nie wykazuje zobowiązań leasingowych w swoim bilansie.
 • Tańsze usługi dodatkowe
  Możliwość skorzystania z licznych rabatów oraz preferencyjnych stawek ubezpieczenia wynegocjowanych przez BPS Leasing.